Z okazji przypadającej w tym roku 160. rocznicy urodzin znakomitego malarza Juliana Fałata (ur. 30 lipca 1853) Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na promocję trzeciego tomu korespondencji: Fałat znany i nieznany. T.3 Korespondencja z lat 1910–1916, wybór
i opracowanie Maria Aleksandrowicz.

Publikacja zawiera 311 listów skierowanych do malarza oraz pisanych ręką artysty. Szczególną uwagę zwraca korespondencja od ukochanej córki Heleny, która opisując codzienność często ilustrowała ją rysunkami i kolorowymi akwarelami.

Podczas promocji aktorzy bielskich scen zaprezentują wybrane fragmenty listów.
W tym dniu nastąpi także oczekiwane  udostępnienie części nowej, stałej ekspozycji pomieszczonej na piętrze willi. Zaprezentowany będzie na niej dorobek Juliana Fałata – malarza i grafika oraz kolekcjonera.

Willa Juliana Fałata – Oddział Muzeum w Bielsku-Białej
Bystra, ul. Juliana Fałata 34

wstęp wolny

Zapraszamy do skorzystania z darmowego transportu do „Fałatówki”. Dla wszystkich, którzy będą chcieli wziąć udział w sobotnich uroczystościach w Willi Juliana Fałata będzie dostępny autobus, który odjedzie z Placu Ratuszowego o godzinie 15.30 i wróci po zakończeniu około godziny 18.30.

Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych w willi artysty, popularnie zwanej Fałatówką, opracowano nową stałą ekspozycję. Jej pierwsza część o charakterze artystyczno-kolekcjonerskim, umieszczona na piętrze dawnego domu malarza zostanie otwarta w sobotnie popołudnia, poprzedzające dwie ważne rocznice – 160. urodzin mistrza akwareli (przypada 30 lipca) oraz 40. inauguracji biograficzno-artystycznego muzeum Juliana Fałata (przypada 5 sierpnia). Zostanie na niej zaprezentowany dorobek malarski, graficzny i kolekcjonerski artysty. Wśród wyeksponowanych prac znajdą się obrazy olejne, kompozycje akwarelowe i litograficzne o tematyce myśliwskiej; pejzaże miejskie z Krakowa, Leoben i Torunia, widoki wodnych rozlewisk z Osieka, rozległe panoramy tatrzańskie, letnie i zimowe plenery z Beskidów, w tym z ukochanej Bystrej oraz liczne autoportrety i portrety. W jednym z pokoi zaaranżowana zostanie ostatnia pracownia mistrza pędzla. O jego kolekcjonerskiej pasji świadczą  zaprezentowane zbiory rzeźby sakralnej oraz prac graficznych współczesnych mu twórców. Całość dopełniają autentyczne meble i przedmioty codziennego użytku pochodzące z wyposażenia domu artysty.

Otwarcie drugiej części ekspozycji stałej o charakterze biograficzno-historycznym planowane jest na wiosnę 2014 roku.