Ludwik Jekeles

Ludwig Jekels (Ludwig Jekeles do 1903) (ur. 15 sierpnia 1867 we Lwowie, zm. 13 kwietnia 1954 w Nowym Jorku) – austriacki lekarz, psychoanalityk.

W 1891 uzyskał dyplom medyczny na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1897 zorganizował prywatną klinikę w Bystrej Śląskiej (Bistrai) , gdzie wraz z Hermanem Nunbergiem stosował leczenie psychoanalizą. Później rozpoczął analizę u Zygmunta Freuda. Był obecny na kongresie w Salzburgu w 1908. Przyłączył się do środowych spotkań u Freuda w 1910. W tym czasie zdecydował się osiedlić w Wiedniu i tam kontynuować swoją karierę. Do 1932 pozostawał jednym z najbliższych współpracowników Freuda. W 1935 z uwagi na zmieniający się klimat polityczny opuścił Austrię i osiedlił się na krótko w Szwecji, gdzie angażował się w rozwijanie psychoanalizy. Następnie wyjechał do Nowego Jorku, gdzie został członkiem Towarzystwa Psychoanalitycznego.

W swoich pracach poruszał tematykę psychologii komedii, a także podjął próbę interpretacji dzieł Szekspira z psychoanalitycznego punktu widzenia – Psychoanalytical Structure of Macbeth. Jest (wraz z Heleną Ivánką) autorem przekładu na język polski Psychopatologii życia codziennego.