Twórcy ludowi

Jan Halama

Mieszkaniec Bystrej, znany jako kronikarz beskidzki, historyk-hobbysta, kolekcjoner, poeta. W dniu 25 maja 2005 roku Rada Gminy w Wilkowicach nadała Janowi Halama na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Bystrej tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wilkowice. W roku 2004 otrzymał specjalne podziękowanie z Powiatu Bielskiego za swoją prace w Kapitule Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina w kadencji 1999-2003, co było ważnym przeżyciem.

Około 4-5 godzin dziennie spędza w swoim pokoju opracowując zdobyte materiały. Najczęściej są to gazety, niektóre w kilku egzemplarzach, z których wycina artykuły i wkleja do tematycznych kronik. Natomiast wszystkie zdjęcia zamieszczane w kronikach opisuje. Niektóre materiały w całości oprawia i wpina do segregatorów. Ponadto sporo czasu zajmują mu spotkania z osobami, które chcą wykorzystać jego kroniki, z historykami lub z tymi, którzy przekazują mu swoje materiały lub wspomnienia. Uczestniczy w każdej ważnej uroczystości na terenie Gminy lub w okolicy, dokumentując ją zdjęciami i opisem w swoich kronikach.

Dużym sentymentem darzy prowadzoną od 12 lat kronikę Wilkowic. Jest oprawiona w metaloplastykę, waży 11 kilogramów i zawiera cenne materiały. Z najnowszych nabytków lubi karty telefoniczne z różnych stron świata. Tematyka historii naszej Gminy jest obszerna i zajmuje około 100 tomów, w tym same dzienniki, począwszy od czasów austriackich, zajmuje 30 tomów.