Schronisko Szyndzielnia

Schronisko PTTK Szyndzielnia zbudowane w 1897 roku jest jednym z największych schronisk turystycznych w Beskidzie Śląskim położonym na wysokości 1001 m.n.p.m. w malowniczej okolicy Bielska – Białej.

Decyzję o budowie schroniska na Szyndzielni podjęła bielska sekcja niemieckiego Towarzystwa Beskidzkiego (Sektion Bielitz-Biala des Beskidenvereins) po pożarze schroniska „Klementynówka” gdzie nieopodal znajduje się Schronisko Klimczok. Budowę rozpoczęto w 1896 roku, a zakończono w lipcu 1897 roku. Zbudowane przez firmę bielskiego architekta Karola Korna. Schronisko poświęcono 17, a uroczyście otwarto i oddano do użytku 18 lipca 1897 roku. W 1907 roku, z okazji dziesięciolecia schroniska, jego dzierżawca – Weinhold, wybudował, pełniący rolę dodatkowego schronu, drewniany szwajcarski domek. Zainstalowano także sygnaturkę na dachu domku, która dźwiękiem wskazywała turystom drogę w czasie trudnych warunków atmosferycznych. Ostatnim niemieckim gospodarzem był Eugen Kutschera, został wcielony do armii niemieckiej. Później schroniskiem zarządzała jego żona – Karolina. W roku 1940 Beskidenverein otrzymało na własność parcele, na której stał budynek.

Po zakończeniu II wojny światowej schronisko przekazano oddziałowi Bielsko-Biała PTT. Po remontach i naprawach w czerwcu 1945 roku schronisko ponownie oddano do użytku. W latach 1954-1957 przeprowadzono rozbudowę wg projektu architekt A. Różyskiej. Dobudowano od południowo-wschodniej strony nowe skrzydło gastronomiczno-gospodarcze i przebudowano wieżę.

8 października 1985 roku około godziny 8 rano w schronisku wybuchł pożar – zapaliła się część krytego gontem dachu, w rejonie wieży. Straż pożarna walczyła z ogniem blisko 3 godziny. Całkowicie spłonął dach wieży, a także część dachu budynku głównego.

Schronisko murowano-drewniane, zbudowane na wzór schronisk alpejskich z charakterystyczną wieżyczką. Stoi na terenie lasów komunalnych miasta Bielska-Białej. Posiada 56 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 6, 8 i 10-osobowych na łóżkach piętrowych oraz stałą dyżurkę GOPR.

Obok schroniska znajduje się alpinarium (ogród skalny – ogród zbudowany ze skał, kamieni i ziemi), założone w 1906 r. przez bielskiego muzealnika i przyrodnika Edwarda Schnacka.

Schroniska znajdujące się w okolicy

Szlaki turystyczne ze schroniska

szlak żółty ok. 2,00 godz. (powrót 2,30 godz.) – Olszówka Dolna

szlak żółty ok. 0,45 godz. (powrót 0,40 godz.) – Klimczok

szlak zielony ok. 1,30 godz. (powrót 2,00 godz.) – Olszówka Górna

szlak czerwony ok. 1,30 godz. (powrót 2,00 godz.) – Olszówka Górna

szlak czerwony ok. 0,45 godz. (powrót 0,45 godz.) – Siodło pod Klimczokiem

Z uwagi na bardzo łatwy dojazd (autobusem nr 8 sprzed dworca PKP) oraz możliwość wyjazdu najnowocześniejszą kolejką gondolową na szczyt, jest celem wielu wycieczek i wypraw turystycznych. Schronisko stanowi bazę wypadową atrakcyjnych wycieczek górskich w kierunku Szczyrku, Brennej, Wapienicy i Bystrej Śląskiej.

Schronisko oferuje:

 • 56 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 6, 8 i 10 – osobowych
 • restaurację ze smaczną domową kuchnią
 • miłą, fachową obsługę
 • salę do tenisa stołowego
 • salę telewizyjną
 • salę dydaktyczną
 • ogród roślin skalnych
 • wypożyczalnię rakiet śnieżnych

Schronisko organizuje:

 • ogniska z pieczeniem kiełbasy
 • pieczenie barana
 • dyskoteki dla młodzieży
 • wycieczki górskie pod opieką przewodnika

Kontakt

Schronisko PTTK Szyndzielnia
43-309 Bielsko-Biała

tel.kom 0502 01 01 41
tel./fax 033 814 40 47
schronisko@szyndzielnia.com.pl