nav-left cat-right
cat-right

Zmarła prof. zw. dr hab. Lucyna Frąckiewicz

Z wielkim bólem i smutkiem oraz w poczuciu niepowetowanej straty dla świata nauki i kultury przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 6 czerwca 2009 roku

Śp.Prof. zw. dr hab.Lucyny Frąckiewicz (ur. 12 maja 1926 r. w Wiedniu)
Wnuczki malarza Juliana Fałata.

Emerytowanej profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracownika naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego od 1975 roku, zatrudnionej w Zakładzie Polityki Społecznej i Metodologii Badań Społecznych w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych.

prof.dr.hab. Lucyna Frąckiewicz na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia

Profesor Lucyna Frąckiewicz ukończyła studia ekonomiczne w Akademii Ekonomicznej w Katowicach w 1958 roku, w 1966 roku doktoryzowała się w Akademii Ekonomicznej w Gdańsku, a w 1972 roku habilitowała się w katowickiej Akademii Ekonomicznej. W 1987 roku otrzymała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych.

Zainteresowania Profesor Lucyny Frąckiewicz koncentrowały się wokół kwestii społecznych regionów uprzemysłowionych. Głównym przedmiotem Jej badań naukowych były zagadnienia związane z miejscem polityki społecznej w systemie gospodarki rynkowej oraz rolą i funkcją konsumpcji społecznej w polskiej gospodarce.

Pani Profesor była znakomitym organizatorem nauki i wychowawcą kolejnych pokoleń polskich ekonomistów i politologów.W latach 1993-1996 pełniła funkcję rektora Akademii Ekonomicznej w Katowicach, była prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych UŚ, zastępcą przewodniczącego Komitetu Pracy i Polityki Społecznej PAN oraz Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, przewodniczącą Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, członkiem Międzynarodowej Unii Demograficznej. Jest autorką wielu uznanych dzieł m.in.: Polityka Ochrony Zdrowia; Starzy robotnicy na Śląsku; Ochrona zdrowia jako problem konsumpcji społecznej; Przestrzenne rozmieszczenie kwestii społecznych.

Błyskotliwy umysł, dar zjednywania ludzi, życzliwość i serdeczność wobec drugich oraz wysoka kultura osobista czyniły z Pani Profesor Lucyna Frąckiewicz osobę powszechnie lubianą i szanowaną. Dla osób, które miały zaszczyt Ją poznać na zawsze pozostanie niedoścignionym Mistrzem.

Będzie Jej brakowało nam wszystkim. Cześć Jej Pamięci.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 12 czerwca 2009 r. w kościele Wniebowzięcia NMP w Bystrej Śląskiej. We mszy żałobnej obok najbliższej rodziny uczestniczyli przedstawiciele uczelni wyższych z całej Polski, władze i mieszkańcy Gminy Wilkowice, młodzież i pracownicy Gimnazjum im. Juliana Fałata oraz Chór Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach. Trumnę złożono w rodzinnym grobowcu Fałatów na cmentarzu w Bystrej.

Rodzina prosiła, by zamiast kwiatów przekazać datki na rzecz Gimnazjum im. Juliana Fałata w Bystrej, z którym Pani Profesor była bardzo związana uczuciowo. Podczas kwesty zebrano łączną kwotę 6774 zł.

One Response to “Zmarła prof. zw. dr hab. Lucyna Frąckiewicz”

  1. Lucyna Fałat Zobel pisze:

    Niepowetowana strata,tak wielki dobry człowiek.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.